Cornell Dubilier Electronics CGS403U040V3C
CGS403U040V3C picture photo
Mfg. Part Number
CGS403U040V3C
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 40000UF 40V SCREW
Datasheet Download
CGS403U040V3C.pdf
Availability of CGS403U040V3C
QUANTITY
CGS403U040V3C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS403U040V3C
Internal Part NumberEIS-CGS403U040V3C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCGS
PackagingBulk
Capacitance40000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)14 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9.9A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS403U040V3C
Related LinksCGS403, CGS403U040V3C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS403U040V3C Details Description
Related parts for CGS403U040V3C
SURGE SUPP THYRISTOR 65V TO-92 datasheet.pdf
LED 7-SEG DISP 1" RED/GRN CA GRY datasheet.pdf
IC 8051 MCU 64K FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FUSE 10A 550V 13.8X54.5MM BS 88 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 417K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf