Cornell Dubilier Electronics CGS452U030R2C
CGS452U030R2C picture photo
Mfg. Part Number
CGS452U030R2C
Brief Description
CAP ALUM 4500UF 30V SCREW
Datasheet Download
CGS452U030R2C.pdf
Availability of CGS452U030R2C
QUANTITY
CGS452U030R2C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS452U030R2C
Internal Part NumberEIS-CGS452U030R2C
PackagingBulk
Capacitance4500µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating30V
ESR (Equivalent Series Resistance)37 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.4A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)2.125" (53.98mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS452U030R2C
Related LinksCGS452, CGS452U030R2C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS452U030R2C Details Description
Related parts for CGS452U030R2C
IDC CABLE - HSR60S/AE60G/X datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A SMA datasheet.pdf
ADAPTER PROGRAM TOOLSTICK F411 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf
POT SLIDE 50K OHM .5W 60MM datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
RES 20K OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50OHM CRIMP datasheet.pdf