Cornell Dubilier Electronics CGS472U150R5L
CGS472U150R5L picture photo
Mfg. Part Number
CGS472U150R5L
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 150V SCREW
Datasheet Download
CGS472U150R5L.pdf
Availability of CGS472U150R5L
QUANTITY
CGS472U150R5L Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS472U150R5L
Internal Part NumberEIS-CGS472U150R5L
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating150V
ESR (Equivalent Series Resistance)26 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7.9A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS472U150R5L
Related LinksCGS472, CGS472U150R5L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS472U150R5L Details Description
Related parts for CGS472U150R5L
RES 23.2 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT VERT HV-100 32POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
SERIAL/PARALLEL EXT. CABLE datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 1K FLASH 28SOIC datasheet.pdf
6+6 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CABLE FFC .5MM TYPE 2 14P 152MM datasheet.pdf
COMBO 5W5 F PCB STR G50 50O Z datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 6W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf