Cornell Dubilier Electronics CGS502T200W5C
CGS502T200W5C picture photo
Mfg. Part Number
CGS502T200W5C
Brief Description
CAP ALUM 5000UF 200V SCREW
Datasheet Download
CGS502T200W5C.pdf
Availability of CGS502T200W5C
QUANTITY
CGS502T200W5C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS502T200W5C
Internal Part NumberEIS-CGS502T200W5C
PackagingBulk
Capacitance5000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)36 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9.2A
Impedance-
Lead Spacing1.125" (28.58mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)5.125" (130.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS502T200W5C
Related LinksCGS502, CGS502T200W5C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS502T200W5C Details Description
Related parts for CGS502T200W5C
CONN HEADER .100 DUAL STR 66POS datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 5.0MM 40PIN SMT datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 200VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 3W STER 28TQFN datasheet.pdf
IC CLOCK DRIVER 1.8V LP 28-BGA datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
PAC-CTLX-RV36-V1-1M datasheet.pdf
MICRO 31C S 24" WHT FLOAT NI datasheet.pdf