Cornell Dubilier Electronics CGS532U150U4C
CGS532U150U4C picture photo
Mfg. Part Number
CGS532U150U4C
Brief Description
CAP ALUM 5300UF 150V SCREW
Datasheet Download
CGS532U150U4C.pdf
Availability of CGS532U150U4C
QUANTITY
CGS532U150U4C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS532U150U4C
Internal Part NumberEIS-CGS532U150U4C
PackagingBulk
Capacitance5300µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating150V
ESR (Equivalent Series Resistance)23 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.750" Dia (44.45mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS532U150U4C
Related LinksCGS532, CGS532U150U4C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS532U150U4C Details Description
Related parts for CGS532U150U4C
FIXED IND 10UH 225MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
IC ETHERNET SWITCH 16X8 48TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 1.5MM 4POS R/A SMD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES 3.97K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
BIT STEP 11 datasheet.pdf
IC NFC INTERFACE 14443A LEVEL4 datasheet.pdf
TVS DIODE 47.1VWM BPKG AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT PIN datasheet.pdf