Cornell Dubilier Electronics CGS621T350R3C
CGS621T350R3C picture photo
Mfg. Part Number
CGS621T350R3C
Brief Description
CAP ALUM 620UF 350V SCREW
Datasheet Download
CGS621T350R3C.pdf
Availability of CGS621T350R3C
QUANTITY
CGS621T350R3C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS621T350R3C
Internal Part NumberEIS-CGS621T350R3C
PackagingBulk
Capacitance620µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)158 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.5A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS621T350R3C
Related LinksCGS621, CGS621T350R3C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS621T350R3C Details Description
Related parts for CGS621T350R3C
RES SMD 1.1K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CBS LOCK CHASSIS TH/FEM .922" datasheet.pdf
BRACKET WALL MOUNT T105 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 2.37 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
LOWER CLAMP GUIDE datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
33UF 40V 9,4X23,3MM 125C 20000H datasheet.pdf