Cornell Dubilier Electronics CGS672U150U4C
CGS672U150U4C picture photo
Mfg. Part Number
CGS672U150U4C
Brief Description
CAP ALUM 6700UF 150V SCREW
Datasheet Download
CGS672U150U4C.pdf
Availability of CGS672U150U4C
QUANTITY
CGS672U150U4C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS672U150U4C
Internal Part NumberEIS-CGS672U150U4C
PackagingBulk
Capacitance6700µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating150V
ESR (Equivalent Series Resistance)22 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9.4A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS672U150U4C
Related LinksCGS672, CGS672U150U4C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS672U150U4C Details Description
Related parts for CGS672U150U4C
POT 200 OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 110V datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
QUAD-BAND EDGE datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 15VOUT datasheet.pdf
LABEL 2 X 3" YELLOW 1000/PK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
SL 5.08/22/180B 3.2SN OR datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 500MW DO213AB datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf