Cornell Dubilier Electronics CGS742T200X5L
CGS742T200X5L picture photo
Mfg. Part Number
CGS742T200X5L
Brief Description
CAP ALUM 7400UF 200V SCREW
Datasheet Download
CGS742T200X5L.pdf
Availability of CGS742T200X5L
QUANTITY
CGS742T200X5L Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS742T200X5L
Internal Part NumberEIS-CGS742T200X5L
PackagingBulk
Capacitance7400µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)18 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current15A
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS742T200X5L
Related LinksCGS742, CGS742T200X5L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS742T200X5L Details Description
Related parts for CGS742T200X5L
TRIAC 800V 4A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 1.3M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 1.5A SC-62 datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 7.50MM R/A SLDR datasheet.pdf
TERMINAL QL10 JUMPER BAR FOR ST2 datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT R/A datasheet.pdf
AXL E EC DI8 DO4 2A M12 6M datasheet.pdf
CAP FILM 0.0022 UF 20% 300 VAC R datasheet.pdf