Cornell Dubilier Electronics CGS902T450X8L
CGS902T450X8L picture photo
Mfg. Part Number
CGS902T450X8L
Brief Description
CAP ALUM 9000UF 450V SCREW
Datasheet Download
CGS902T450X8L.pdf
Availability of CGS902T450X8L
QUANTITY
CGS902T450X8L Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS902T450X8L
Internal Part NumberEIS-CGS902T450X8L
PackagingBulk
Capacitance9000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)17 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current18.2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)8.625" (219.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS902T450X8L
Related LinksCGS902, CGS902T450X8L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS902T450X8L Details Description
Related parts for CGS902T450X8L
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 200V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 0.033 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 36NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf