Cornell Dubilier Electronics CGS923U025X5C
CGS923U025X5C picture photo
Mfg. Part Number
CGS923U025X5C
Brief Description
CAP ALUM 92000UF 25V SCREW
Datasheet Download
CGS923U025X5C.pdf
Availability of CGS923U025X5C
QUANTITY
CGS923U025X5C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS923U025X5C
Internal Part NumberEIS-CGS923U025X5C
PackagingBulk
Capacitance92000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current21.6A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)5.125" (130.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS923U025X5C
Related LinksCGS923, CGS923U025X5C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS923U025X5C Details Description
Related parts for CGS923U025X5C
IC MCU 8BIT 16KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
KIT DEV FOR 900MHZ 9600BPS 1MW datasheet.pdf
MODULE ZIGBEE 2.4GHZ EMBER SMD datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 36POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC 2-3INPUT OR/AND DUAL 20PLCC datasheet.pdf
IC OPAMP AUDIO 8MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 0.25W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 1425V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming 60mA 24-VQFN (4x4) datasheet.pdf