Cornell Dubilier Electronics CGS962U050V4C
CGS962U050V4C picture photo
Mfg. Part Number
CGS962U050V4C
Brief Description
CAP ALUM 9600UF 50V SCREW
Datasheet Download
CGS962U050V4C.pdf
Availability of CGS962U050V4C
QUANTITY
CGS962U050V4C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS962U050V4C
Internal Part NumberEIS-CGS962U050V4C
PackagingBulk
Capacitance9600µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)18 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10.3A
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS962U050V4C
Related LinksCGS962, CGS962U050V4C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS962U050V4C Details Description
Related parts for CGS962U050V4C
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V T2H 0805 datasheet.pdf
CER RESONATOR datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 23POS TIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 56A D2PAK datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1W DO204AL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 22MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS CABLE SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9, 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf