Bourns Inc. CHF190104CBF500L
CHF190104CBF500L picture photo
Mfg. Part Number
CHF190104CBF500L
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 800W
Datasheet Download
CHF190104CBF500L.pdf
Availability of CHF190104CBF500L
QUANTITY
CHF190104CBF500L Order Process
Ship out your order
Specifications of CHF190104CBF500L
Internal Part NumberEIS-CHF190104CBF500L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Resistor
Standard Package20
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesCHF - RF Power
PackagingTray
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)800W
CompositionThick Film
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
FeaturesRF, High Frequency
Coating, Housing TypeAluminum Oxide
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.898" L x 1.039" W (48.20mm x 26.40mm)
Height0.346" (8.80mm)
Lead StyleTab
Package / CaseFlat Box, Terminator
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CHF190104CBF500L
Related LinksCHF19010, CHF190104CBF500L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CHF190104CBF500L Details Description
Related parts for CHF190104CBF500L
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44VQFN datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PIN datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 100MA 5.7 OHM TH datasheet.pdf
Connector Receptacle 51 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf