3M CHG-1006-001010-KCP
CHG-1006-001010-KCP picture photo
Mfg. Part Number
CHG-1006-001010-KCP
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN RECEPT IDC 6POS 28-26 AWG
Datasheet Download
CHG-1006-001010-KCP.pdf
Availability of CHG-1006-001010-KCP
QUANTITY
CHG-1006-001010-KCP Order Process
Ship out your order
Specifications of CHG-1006-001010-KCP
Internal Part NumberEIS-CHG-1006-001010-KCP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIDC Wiremount Connectors Primer
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesCHG
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions6
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeDiscrete or Ribbon Cable
Wire Gauge26-28 AWG
FeaturesClosed End
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CHG-1006-001010-KCP
Related LinksCHG-1006-, CHG-1006-001010-KCP Datasheet, 3M Distributor
CHG-1006-001010-KCP Details Description
Related parts for CHG-1006-001010-KCP
TRANS PREBIAS NPN 150MW SOT523 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 3.15A 29 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 3.48 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 583 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 264 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf