3M CHG-2010-S01010-KEP
CHG-2010-S01010-KEP picture photo
Mfg. Part Number
CHG-2010-S01010-KEP
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN RCPT IDC 10POS 24-22AWG
Datasheet Download
CHG-2010-S01010-KEP.pdf
Availability of CHG-2010-S01010-KEP
QUANTITY
CHG-2010-S01010-KEP Order Process
Ship out your order
Specifications of CHG-2010-S01010-KEP
Internal Part NumberEIS-CHG-2010-S01010-KEP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIDC Wiremount Connectors Primer
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesCHG
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions10
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeDiscrete or Ribbon Cable
Wire Gauge22-24 AWG
FeaturesClosed End
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CHG-2010-S01010-KEP
Related LinksCHG-2010-, CHG-2010-S01010-KEP Datasheet, 3M Distributor
CHG-2010-S01010-KEP Details Description
Related parts for CHG-2010-S01010-KEP
DIODE ARRAY GP 200V 5A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LABEL LPAX SERIES HORSEPOWER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
WOUND BEAD UH datasheet.pdf
IDC REPAIR TOOL datasheet.pdf
RES 0.003 OHM 5W 1% 4SIP datasheet.pdf