3M CHG-2040-001010-KEP
CHG-2040-001010-KEP picture photo
Mfg. Part Number
CHG-2040-001010-KEP
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN RECEPT IDC 40POS 24-22 AWG
Datasheet Download
CHG-2040-001010-KEP.pdf
Availability of CHG-2040-001010-KEP
QUANTITY
CHG-2040-001010-KEP Order Process
Ship out your order
Specifications of CHG-2040-001010-KEP
Internal Part NumberEIS-CHG-2040-001010-KEP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIDC Wiremount Connectors Primer
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesCHG
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions40
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeDiscrete or Ribbon Cable
Wire Gauge22-24 AWG
FeaturesClosed End
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CHG-2040-001010-KEP
Related LinksCHG-2040-, CHG-2040-001010-KEP Datasheet, 3M Distributor
CHG-2040-001010-KEP Details Description
Related parts for CHG-2040-001010-KEP
RES 4.7 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS DL 15GOLD T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 81BGA datasheet.pdf
IC FPGA 111 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 110 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Capacitors TRIMMER 8.5-40PF 100V SMD datasheet.pdf