| Internal Part Number | EIS-CHM-27-30-80-36-AA00-F2-3 | |
| Type | Chip On Board (COB) | |
| Color | White, Warm | |
| CCT (K) | 3000K 3-Step MacAdam Ellipse | |
| Wavelength | - | |
| Configuration | Square | |
| Flux @ Current/Temperature - Test | 10270 lm (Typ) | |
| Current - Test | 2.7A | |
| Temperature - Test | 85°C | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 35V | |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 109 lm/W | |
| Current - Max | 5.4A | |
| CRI (Color Rendering Index) | 80 | |
| Viewing Angle | 120° | |
| Features | - | |
| Size / Dimension | 27.90mm L x 27.90mm W | |
| Height | 1.37mm | |
| Light Emitting Surface (LES) | 26.50mm Diameter | |