Bourns Inc. CHV0805-FX-7503ELF
CHV0805-FX-7503ELF picture photo
Mfg. Part Number
CHV0805-FX-7503ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 750K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CHV0805-FX-7503ELF.pdf
Availability of CHV0805-FX-7503ELF
QUANTITY
CHV0805-FX-7503ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CHV0805-FX-7503ELF
Internal Part NumberEIS-CHV0805-FX-7503ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCHV
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CHV0805-FX-7503ELF
Related LinksCHV0805-F, CHV0805-FX-7503ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CHV0805-FX-7503ELF Details Description
Related parts for CHV0805-FX-7503ELF
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 20-QSOP datasheet.pdf
PNEUM POWER VALVE PROGRAM MANUAL datasheet.pdf
BEZEL SOLID PLASTIC RED 10/PACK datasheet.pdf
OSC TCXO 125.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
Connector Socket 78 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 4.5V datasheet.pdf
CAP CER 6.5PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
IC DSC 32KB datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 40V 0.5A 24TQFN datasheet.pdf