Bourns Inc. CHV2512-FX-1003ELF
CHV2512-FX-1003ELF picture photo
Mfg. Part Number
CHV2512-FX-1003ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CHV2512-FX-1003ELF.pdf
Availability of CHV2512-FX-1003ELF
QUANTITY
CHV2512-FX-1003ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CHV2512-FX-1003ELF
Internal Part NumberEIS-CHV2512-FX-1003ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCHV
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6432 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.252" W (3.20mm x 6.40mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CHV2512-FX-1003ELF
Related LinksCHV2512-F, CHV2512-FX-1003ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CHV2512-FX-1003ELF Details Description
Related parts for CHV2512-FX-1003ELF
CONN HEADER VERT 52POS 1.27MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 250V datasheet.pdf
RES SMD 787K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 40-160VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
RES 2.5M OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 675MA 210 MOHM datasheet.pdf
BRIDGE datasheet.pdf
RES SMD 4.99 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
LED XLAMP 5000K WHITE 36V SMD datasheet.pdf