Bourns Inc. CI160808-6N8J
CI160808-6N8J picture photo
Mfg. Part Number
CI160808-6N8J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8NH 300MA 300 MOHM
Datasheet Download
CI160808-6N8J.pdf
Availability of CI160808-6N8J
QUANTITY
CI160808-6N8J Order Process
Ship out your order
Specifications of CI160808-6N8J
Internal Part NumberEIS-CI160808-6N8J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCI160808 Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCI160808
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreCeramic
Inductance6.8nH
Tolerance±5%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)300 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant2.6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.039" (0.95mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CI160808-6N8J
Related LinksCI1608, CI160808-6N8J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CI160808-6N8J Details Description
Related parts for CI160808-6N8J
RES SMD 165K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 1.9MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 10PWR 32SGL 2.36MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
UNIV 100-240VAC-24VDC CONT NEMA datasheet.pdf
762 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
750 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SWITCH UNI SOT89 datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.0075UF RADIAL datasheet.pdf