Bourns Inc. CI201210-R15J
CI201210-R15J picture photo
Mfg. Part Number
CI201210-R15J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150NH 250MA 1.5 OHM
Datasheet Download
CI201210-R15J.pdf
Availability of CI201210-R15J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CI201210-R15J Order Process
Ship out your order
Specifications of CI201210-R15J
Internal Part NumberEIS-CI201210-R15J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCI201210 Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCI201210
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreCeramic
Inductance150nH
Tolerance±5%
Current Rating250mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.5 Ohm Max
Q @ Freq15 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant400MHz
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CI201210-R15J
Related LinksCI2012, CI201210-R15J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CI201210-R15J Details Description
Related parts for CI201210-R15J
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES 40K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 7.5VOUT 50W datasheet.pdf
CABLE FOR ST4 RECEIVER 15M datasheet.pdf
FRAME PNL MNT MALE SZ8 FOR 2MOD datasheet.pdf
RES 50 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
HWPP25 HELAWRAP 1" 10 FT datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf