Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CIG21F1R5MNC
CIG21F1R5MNC picture photo
Mfg. Part Number
CIG21F1R5MNC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 700MA 250 MOHM
Datasheet Download
CIG21F1R5MNC.pdf
Availability of CIG21F1R5MNC
QUANTITY
CIG21F1R5MNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CIG21F1R5MNC
Internal Part NumberEIS-CIG21F1R5MNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCIH and CIG Series Chip Inductors
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCIG21F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - Core-
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)250 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIG21F1R5MNC
Related LinksCIG21F, CIG21F1R5MNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CIG21F1R5MNC Details Description
Related parts for CIG21F1R5MNC
DIODE GEN PURP 80V 250MA SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
MEMORY CARD STANDARD SD 4GB datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 44POS 3A datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 3.7A 6-TSOP datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 20POS datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
LED SUPPLY CC/CV AC/DC 36V 120W datasheet.pdf