Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CIH10TR12JNC
CIH10TR12JNC picture photo
Mfg. Part Number
CIH10TR12JNC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 120NH 300MA 1.2 OHM
Datasheet Download
CIH10TR12JNC.pdf
Availability of CIH10TR12JNC
QUANTITY
CIH10TR12JNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CIH10TR12JNC
Internal Part NumberEIS-CIH10TR12JNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCIH and CIG Series Chip Inductors
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCIH10T
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - Core-
Inductance120nH
Tolerance±5%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.2 Ohm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant500MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIH10TR12JNC
Related LinksCIH10T, CIH10TR12JNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CIH10TR12JNC Details Description
Related parts for CIH10TR12JNC
CAP TANT 10UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CAP SILICON 8.2PF 5% 25V 0402 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 70NS 48WFBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HONEYWELL ZEPHYR AIRFLOW SENSOR datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NO SHRT HNG datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 90W datasheet.pdf