Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CIH10TR12JNC
CIH10TR12JNC picture photo
Mfg. Part Number
CIH10TR12JNC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 120NH 300MA 1.2 OHM
Datasheet Download
CIH10TR12JNC.pdf
Availability of CIH10TR12JNC
QUANTITY
CIH10TR12JNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CIH10TR12JNC
Internal Part NumberEIS-CIH10TR12JNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCIH and CIG Series Chip Inductors
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCIH10T
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - Core-
Inductance120nH
Tolerance±5%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.2 Ohm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant500MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIH10TR12JNC
Related LinksCIH10T, CIH10TR12JNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CIH10TR12JNC Details Description
Related parts for CIH10TR12JNC
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8UQFN datasheet.pdf
IC REG BCK 1.5V 0.6A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
CAP FILM 2400PF 3% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 20-26 AWG 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
RES 3.16 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf
MTA .100 CONTACT GPPHBZ datasheet.pdf
220UF 16V 8X12MM 105C 4000H datasheet.pdf