Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CIM10U241NC
CIM10U241NC picture photo
Mfg. Part Number
CIM10U241NC
Brief Description
FERRITE CHIP 240 OHM 400MA 0603
Datasheet Download
CIM10U241NC.pdf
Availability of CIM10U241NC
QUANTITY
CIM10U241NC Order Process
Ship out your order
Specifications of CIM10U241NC
Internal Part NumberEIS-CIM10U241NC
Standard Package1
SeriesCIM10
PackagingCut Tape (CT)
Impedance @ Frequency240 Ohm @ 100MHz
Current Rating400mA
DC Resistance (DCR)250 mOhm Max
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.037" (0.95mm)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIM10U241NC
Related LinksCIM10, CIM10U241NC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CIM10U241NC Details Description
Related parts for CIM10U241NC
KNOB BLK GLOSS .75"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 5% 50VDC 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FRONT COVER datasheet.pdf
CIR BRKR 16A 277VAC 65VDC datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS 6-SO 4 LEAD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 51 OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 500 OHM 5% 15W datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf