Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CIM10U601NC
CIM10U601NC picture photo
Mfg. Part Number
CIM10U601NC
Brief Description
FERRITE CHIP 600 OHM 500MA 0603
Datasheet Download
CIM10U601NC.pdf
Availability of CIM10U601NC
QUANTITY
CIM10U601NC Order Process
Ship out your order
Specifications of CIM10U601NC
Internal Part NumberEIS-CIM10U601NC
FamilyFerrite Beads and Chips
SeriesCIM10
PackagingCut Tape (CT)
Impedance @ Frequency600 Ohm @ 100MHz
Current Rating500mA
DC Resistance (DCR)380 mOhm Max
Filter TypeDifferential Mode - Single
Package / Case0603 (1608 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.037" (0.95mm)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIM10U601NC
Related LinksCIM10, CIM10U601NC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CIM10U601NC Details Description
Related parts for CIM10U601NC
RES 45.3K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RESONATOR CER 5MHZ SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 16.2V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
RES 30K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
SPRING PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.11 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf