SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands CINT1175A2406K01
CINT1175A2406K01 picture photo
Mfg. Part Number
CINT1175A2406K01
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 120W
Datasheet Download
CINT1175A2406K01.pdf
Availability of CINT1175A2406K01
QUANTITY
CINT1175A2406K01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CINT1175A2406K01
Internal Part NumberEIS-CINT1175A2406K01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Supply Solutions
Standard Package90
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesCINT1175
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts)120W (175W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency90%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 1.30" H (101.6mm x 50.8mm x 33.0mm)
Minimum Load RequiredYes
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max120W (175W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CINT1175A2406K01
CINT1175A2406K01 Details Description
Related parts for CINT1175A2406K01
IC AMP POST PECL 3.3V TTL 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 6.88"L X 4.88"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
TRANSFORMER PLANAR 300UH SMD datasheet.pdf
CIR BRKR SOLID STATE 6A 24VDC datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ24B datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf