ITT Cannon, LLC CIR00-16S-1S-F80
CIR00-16S-1S-F80 picture photo
Mfg. Part Number
CIR00-16S-1S-F80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
CIR00-16S-1S-F80.pdf
Availability of CIR00-16S-1S-F80
QUANTITY
CIR00-16S-1S-F80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR00-16S-1S-F80
Internal Part NumberEIS-CIR00-16S-1S-F80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert16S-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR00-16S-1S-F80
Related LinksCIR00-16, CIR00-16S-1S-F80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR00-16S-1S-F80 Details Description
Related parts for CIR00-16S-1S-F80
HOOK-UP STRND 22AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A3048N/X 6" datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 3V 10% 0603 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 2.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
IC FUEL GAUGE BATT 10-TDFN datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 16SOIC datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V CH 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.5A 80 MOHM SMD datasheet.pdf