ITT Cannon, LLC CIR00F-36-10SW-F80
CIR00F-36-10SW-F80 picture photo
Mfg. Part Number
CIR00F-36-10SW-F80
Brief Description
CONN RCPT 48POS PNL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CIR00F-36-10SW-F80.pdf
Availability of CIR00F-36-10SW-F80
QUANTITY
CIR00F-36-10SW-F80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR00F-36-10SW-F80
Internal Part NumberEIS-CIR00F-36-10SW-F80
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions48
Shell Size - Insert36-10
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR00F-36-10SW-F80
Related LinksCIR00F-36, CIR00F-36-10SW-F80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR00F-36-10SW-F80 Details Description
Related parts for CIR00F-36-10SW-F80
CABLE CAT5 FTP PATCH RED .5M datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 12V datasheet.pdf
DIP TEST CLIP 24PIN CLOSED GOLD datasheet.pdf
IC GATE XOR/XNOR QUINT 28-PLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
OSC OCXO 10.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RES 432K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf