ITT Cannon, LLC CIR00RV-24-67P-F80-22
CIR00RV-24-67P-F80-22 picture photo
Mfg. Part Number
CIR00RV-24-67P-F80-22
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
CIR00RV-24-67P-F80-22.pdf
Availability of CIR00RV-24-67P-F80-22
QUANTITY
CIR00RV-24-67P-F80-22 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR00RV-24-67P-F80-22
Internal Part NumberEIS-CIR00RV-24-67P-F80-22
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-67
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR00RV-24-67P-F80-22
Related LinksCIR00RV-24, CIR00RV-24-67P-F80-22 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR00RV-24-67P-F80-22 Details Description
Related parts for CIR00RV-24-67P-F80-22
IC COMPARATOR QUAD W/REF 16-SOIC datasheet.pdf
IC SOURCE DRIVER 8CHAN 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 7/16 5V 36" datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V X7R 1825 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.8V 5SSOP datasheet.pdf
RES SMD 35.7KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC SMC datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf