ITT Cannon, LLC CIR00RV-28-12P-F80-VO
CIR00RV-28-12P-F80-VO picture photo
Mfg. Part Number
CIR00RV-28-12P-F80-VO
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 26POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
CIR00RV-28-12P-F80-VO.pdf
Availability of CIR00RV-28-12P-F80-VO
QUANTITY
CIR00RV-28-12P-F80-VO Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR00RV-28-12P-F80-VO
Internal Part NumberEIS-CIR00RV-28-12P-F80-VO
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert28-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR00RV-28-12P-F80-VO
Related LinksCIR00RV-28, CIR00RV-28-12P-F80-VO Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR00RV-28-12P-F80-VO Details Description
Related parts for CIR00RV-28-12P-F80-VO
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC64S/AE64G/X datasheet.pdf
IC LEVEL TRANSLATOR 6-UDFN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.2 OHM 5% 750W datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES 690 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 213VC DO215AB datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.33A 125 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 193VC PLAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 66POS SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 20K OHM 10SRT datasheet.pdf