ITT Cannon, LLC CIR020R-14S-7P-F80-T12
CIR020R-14S-7P-F80-T12 picture photo
Mfg. Part Number
CIR020R-14S-7P-F80-T12
Brief Description
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
CIR020R-14S-7P-F80-T12.pdf
Availability of CIR020R-14S-7P-F80-T12
QUANTITY
CIR020R-14S-7P-F80-T12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR020R-14S-7P-F80-T12
Internal Part NumberEIS-CIR020R-14S-7P-F80-T12
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert14S-7
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR020R-14S-7P-F80-T12
Related LinksCIR020R-14S, CIR020R-14S-7P-F80-T12 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR020R-14S-7P-F80-T12 Details Description
Related parts for CIR020R-14S-7P-F80-T12
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ADJ LP TSOT23-8 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 250VAC RAD datasheet.pdf
TRANS FLYBACK POE 35UH SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 60POS STRGHT SKT datasheet.pdf