ITT Cannon, LLC CIR020R-18-19P-F80-T12-20
CIR020R-18-19P-F80-T12-20 picture photo
Mfg. Part Number
CIR020R-18-19P-F80-T12-20
Brief Description
CONN RCPT 10POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
CIR020R-18-19P-F80-T12-20.pdf
Availability of CIR020R-18-19P-F80-T12-20
QUANTITY
CIR020R-18-19P-F80-T12-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR020R-18-19P-F80-T12-20
Internal Part NumberEIS-CIR020R-18-19P-F80-T12-20
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR020R-18-19P-F80-T12-20
Related LinksCIR020R-18-1, CIR020R-18-19P-F80-T12-20 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR020R-18-19P-F80-T12-20 Details Description
Related parts for CIR020R-18-19P-F80-T12-20
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 28TSSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 24V datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 21POS 5MM datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.6A 68 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR 4POS MALE-FEMALE 4M datasheet.pdf
TRIMMER datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
SATA CONNECTOR datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 2500VDC AXIA datasheet.pdf