ITT Cannon, LLC CIR020R-18-19P-F80-T12
CIR020R-18-19P-F80-T12 picture photo
Mfg. Part Number
CIR020R-18-19P-F80-T12
Brief Description
CONN RCPT 10POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
CIR020R-18-19P-F80-T12.pdf
Availability of CIR020R-18-19P-F80-T12
QUANTITY
CIR020R-18-19P-F80-T12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR020R-18-19P-F80-T12
Internal Part NumberEIS-CIR020R-18-19P-F80-T12
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-19
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR020R-18-19P-F80-T12
Related LinksCIR020R-18-, CIR020R-18-19P-F80-T12 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR020R-18-19P-F80-T12 Details Description
Related parts for CIR020R-18-19P-F80-T12
FIXED IND 68UH 144MA 9 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 3.5MM datasheet.pdf
PANEL STEEL 22.2X40.2" WHT datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
MILITARY THERMOSTAT datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 20POS datasheet.pdf