ITT Cannon, LLC CIR020R-18-19PX-T12
CIR020R-18-19PX-T12 picture photo
Mfg. Part Number
CIR020R-18-19PX-T12
Brief Description
CONN RCPT 10POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
CIR020R-18-19PX-T12.pdf
Availability of CIR020R-18-19PX-T12
QUANTITY
CIR020R-18-19PX-T12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR020R-18-19PX-T12
Internal Part NumberEIS-CIR020R-18-19PX-T12
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR020R-18-19PX-T12
Related LinksCIR020R-1, CIR020R-18-19PX-T12 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR020R-18-19PX-T12 Details Description
Related parts for CIR020R-18-19PX-T12
IC GATE NOR 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 10A datasheet.pdf
CONN MEMORY SKT 200POS SODIMM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BROWN 100' datasheet.pdf
CABLE 19COND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
WASHER SHOULDER M3.5 NYLON datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156" datasheet.pdf
COMBO-D 17H5 PIN ST PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf
LED XLAMP 2700K WHITE 18V SMD datasheet.pdf