ITT Cannon, LLC CIR020R-24-28S-F80-T12
CIR020R-24-28S-F80-T12 picture photo
Mfg. Part Number
CIR020R-24-28S-F80-T12
Brief Description
CONN RCPT 24POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
CIR020R-24-28S-F80-T12.pdf
Availability of CIR020R-24-28S-F80-T12
QUANTITY
CIR020R-24-28S-F80-T12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR020R-24-28S-F80-T12
Internal Part NumberEIS-CIR020R-24-28S-F80-T12
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR020R-24-28S-F80-T12
Related LinksCIR020R-24-, CIR020R-24-28S-F80-T12 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR020R-24-28S-F80-T12 Details Description
Related parts for CIR020R-24-28S-F80-T12
Connector Receptacle 32 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
JUMPER LOW PRO DR MULTI datasheet.pdf
IC AMP QUAD MULTIFUNC FLEXIWATT2 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP TANT 0.082UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf