ITT Cannon, LLC CIR020R-24-7S-F80
CIR020R-24-7S-F80 picture photo
Mfg. Part Number
CIR020R-24-7S-F80
Brief Description
CONN RCPT 16POS PNL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CIR020R-24-7S-F80.pdf
Availability of CIR020R-24-7S-F80
QUANTITY
CIR020R-24-7S-F80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR020R-24-7S-F80
Internal Part NumberEIS-CIR020R-24-7S-F80
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert24-7
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR020R-24-7S-F80
Related LinksCIR020R-, CIR020R-24-7S-F80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR020R-24-7S-F80 Details Description
Related parts for CIR020R-24-7S-F80
FIXED IND 62UH 160MA 3.15 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 430MA 550 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 4PR 8COL VERT datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 1.3W DO41 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf