ITT Cannon, LLC CIR020R-24A-25P-F80-T12
CIR020R-24A-25P-F80-T12 picture photo
Mfg. Part Number
CIR020R-24A-25P-F80-T12
Brief Description
CONN RCPT 25POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
CIR020R-24A-25P-F80-T12.pdf
Availability of CIR020R-24A-25P-F80-T12
QUANTITY
CIR020R-24A-25P-F80-T12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR020R-24A-25P-F80-T12
Internal Part NumberEIS-CIR020R-24A-25P-F80-T12
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions25
Shell Size - Insert24-A25
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR020R-24A-25P-F80-T12
Related LinksCIR020R-24A, CIR020R-24A-25P-F80-T12 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR020R-24A-25P-F80-T12 Details Description
Related parts for CIR020R-24A-25P-F80-T12
CONN HEADER .100 DUAL R/A 26POS datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV GATE DRVR 8DIP GW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 2A 3V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 10V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 0.1A 32V datasheet.pdf