ITT Cannon, LLC CIR020R-24A-25PW-F80-T12
CIR020R-24A-25PW-F80-T12 picture photo
Mfg. Part Number
CIR020R-24A-25PW-F80-T12
Brief Description
CONN RCPT 25POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
CIR020R-24A-25PW-F80-T12.pdf
Availability of CIR020R-24A-25PW-F80-T12
QUANTITY
CIR020R-24A-25PW-F80-T12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR020R-24A-25PW-F80-T12
Internal Part NumberEIS-CIR020R-24A-25PW-F80-T12
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions25
Shell Size - Insert24-A25
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR020R-24A-25PW-F80-T12
Related LinksCIR020R-24A-, CIR020R-24A-25PW-F80-T12 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR020R-24A-25PW-F80-T12 Details Description
Related parts for CIR020R-24A-25PW-F80-T12
IC DAC 8BIT QUAD W/BUFF 16-TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
NTC THERMISTOR G1550 /10K /G 5 datasheet.pdf
CAP TANT 70UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CABLE HOUSING 5POS GREEN datasheet.pdf