| Internal Part Number | EIS-CIR020R-28-21P-F80-T12-13 | |
| Number of Positions | 37 | |
| Shell Size - Insert | 28-21 | |
| Contact Finish Thickness | - | |
| Current Rating | 13A | |
| Voltage - Rated | 500VAC, 700VDC | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |