ITT Cannon, LLC CIR020R-28-21S-F80-T12
CIR020R-28-21S-F80-T12 picture photo
Mfg. Part Number
CIR020R-28-21S-F80-T12
Brief Description
CONN RCPT 37POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
CIR020R-28-21S-F80-T12.pdf
Availability of CIR020R-28-21S-F80-T12
QUANTITY
CIR020R-28-21S-F80-T12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR020R-28-21S-F80-T12
Internal Part NumberEIS-CIR020R-28-21S-F80-T12
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert28-21
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR020R-28-21S-F80-T12
Related LinksCIR020R-28-, CIR020R-28-21S-F80-T12 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR020R-28-21S-F80-T12 Details Description
Related parts for CIR020R-28-21S-F80-T12
IC VREF SHUNT 3.3V SC70 datasheet.pdf
IC SW OVERVOLT PROT 8-TDFN datasheet.pdf
IC DATA SELECT/MUX 4-1 16SO datasheet.pdf
CONN PLUG 26 POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 37.9KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 20ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CAP CER 3PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf