ITT Cannon, LLC CIR020R-32-31S-F80-T89
CIR020R-32-31S-F80-T89 picture photo
Mfg. Part Number
CIR020R-32-31S-F80-T89
Brief Description
CONN RCPT 31POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
CIR020R-32-31S-F80-T89.pdf
Availability of CIR020R-32-31S-F80-T89
QUANTITY
CIR020R-32-31S-F80-T89 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR020R-32-31S-F80-T89
Internal Part NumberEIS-CIR020R-32-31S-F80-T89
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions31
Shell Size - Insert32-31
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Anodized Black Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR020R-32-31S-F80-T89
Related LinksCIR020R-32-, CIR020R-32-31S-F80-T89 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR020R-32-31S-F80-T89 Details Description
Related parts for CIR020R-32-31S-F80-T89
BOX PLASTIC BLACK 6.52L X 2.78"W datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS DL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 610V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 550MA 250 MOHM datasheet.pdf
MICRO 15C P 48" WHT JACKS datasheet.pdf