ITT Cannon, LLC CIR020R-36-10SX-F80-T12
CIR020R-36-10SX-F80-T12 picture photo
Mfg. Part Number
CIR020R-36-10SX-F80-T12
Brief Description
CONN RCPT 48POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
CIR020R-36-10SX-F80-T12.pdf
Availability of CIR020R-36-10SX-F80-T12
QUANTITY
CIR020R-36-10SX-F80-T12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR020R-36-10SX-F80-T12
Internal Part NumberEIS-CIR020R-36-10SX-F80-T12
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions48
Shell Size - Insert36-10
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR020R-36-10SX-F80-T12
Related LinksCIR020R-36-, CIR020R-36-10SX-F80-T12 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR020R-36-10SX-F80-T12 Details Description
Related parts for CIR020R-36-10SX-F80-T12
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC BUS BUFFER TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIBER OPTIC SPLICE CASE datasheet.pdf
MEM SODIMM 1GB ET UR datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
CAP POLYMER 4.7UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 28.3220 MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf