ITT Cannon, LLC CIR020R-40A-31S-F80-T12
CIR020R-40A-31S-F80-T12 picture photo
Mfg. Part Number
CIR020R-40A-31S-F80-T12
Brief Description
CONN RCPT 31POS PNL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CIR020R-40A-31S-F80-T12.pdf
Availability of CIR020R-40A-31S-F80-T12
QUANTITY
CIR020R-40A-31S-F80-T12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR020R-40A-31S-F80-T12
Internal Part NumberEIS-CIR020R-40A-31S-F80-T12
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions31
Shell Size - Insert40-A31
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR020R-40A-31S-F80-T12
Related LinksCIR020R-40A, CIR020R-40A-31S-F80-T12 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR020R-40A-31S-F80-T12 Details Description
Related parts for CIR020R-40A-31S-F80-T12
TOOL CRIMP W/10 POSITION DIE SET datasheet.pdf
IC A/DCONV SAMPLNG W/SHTDN24SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE CLEAR/RED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
PANEL STEEL 18.2 X 18.2" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 3.4A datasheet.pdf