ITT Cannon, LLC CIR020R-40A-38SX-F80-38
CIR020R-40A-38SX-F80-38 picture photo
Mfg. Part Number
CIR020R-40A-38SX-F80-38
Brief Description
CONN RCPT 38POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
CIR020R-40A-38SX-F80-38.pdf
Availability of CIR020R-40A-38SX-F80-38
QUANTITY
CIR020R-40A-38SX-F80-38 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR020R-40A-38SX-F80-38
Internal Part NumberEIS-CIR020R-40A-38SX-F80-38
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions38
Shell Size - Insert40-A38
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR020R-40A-38SX-F80-38
Related LinksCIR020R-40A, CIR020R-40A-38SX-F80-38 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR020R-40A-38SX-F80-38 Details Description
Related parts for CIR020R-40A-38SX-F80-38
IDC CABLE - MKC14K/MC14F/MKC14K datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
EMI FILTER 500VAC 80A SCREW TERM datasheet.pdf
FUSE MOD 250A 1000V STUD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 498 I/O 900FBGA datasheet.pdf
OSC XO 155.52MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 400V 12A DO4 datasheet.pdf