ITT Cannon, LLC CIR020R-40A-60PW-F80-20
CIR020R-40A-60PW-F80-20 picture photo
Mfg. Part Number
CIR020R-40A-60PW-F80-20
Brief Description
CONN RCPT 60POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
CIR020R-40A-60PW-F80-20.pdf
Availability of CIR020R-40A-60PW-F80-20
QUANTITY
CIR020R-40A-60PW-F80-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR020R-40A-60PW-F80-20
Internal Part NumberEIS-CIR020R-40A-60PW-F80-20
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions60
Shell Size - Insert40-A60
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR020R-40A-60PW-F80-20
Related LinksCIR020R-40A, CIR020R-40A-60PW-F80-20 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR020R-40A-60PW-F80-20 Details Description
Related parts for CIR020R-40A-60PW-F80-20
CONN CHAMP 36 POS RECEPT RT/ANG datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ASYNC FIFO MEM 4KX9 32-TQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
RES SMD 1.62KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 5M 12-24VDC PNP datasheet.pdf
RES 50K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
IC TXRX DTMF 20SOIC datasheet.pdf
IC WIRELESS TRANSMITTER 48TQFN datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf