ITT Cannon, LLC CIR030-18-4P-F80-T108
CIR030-18-4P-F80-T108 picture photo
Mfg. Part Number
CIR030-18-4P-F80-T108
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
CIR030-18-4P-F80-T108.pdf
Availability of CIR030-18-4P-F80-T108
QUANTITY
CIR030-18-4P-F80-T108 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR030-18-4P-F80-T108
Internal Part NumberEIS-CIR030-18-4P-F80-T108
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert18-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR030-18-4P-F80-T108
Related LinksCIR030-18-, CIR030-18-4P-F80-T108 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR030-18-4P-F80-T108 Details Description
Related parts for CIR030-18-4P-F80-T108
CONN SOCKET 26-22AWG CRIMP HALT datasheet.pdf
CONN HOUSING 2POS RED datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 72A 1800V FO-F-B datasheet.pdf
IC DAS 8BIT 8-CH 20US 28-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 75PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7R 2220 datasheet.pdf
SPRING,COMPRESSION datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS SKT datasheet.pdf