ITT Cannon, LLC CIR030-28-12P-F80-T12
CIR030-28-12P-F80-T12 picture photo
Mfg. Part Number
CIR030-28-12P-F80-T12
Brief Description
CONN RCPT 26POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
CIR030-28-12P-F80-T12.pdf
Availability of CIR030-28-12P-F80-T12
QUANTITY
CIR030-28-12P-F80-T12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR030-28-12P-F80-T12
Internal Part NumberEIS-CIR030-28-12P-F80-T12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert28-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR030-28-12P-F80-T12
Related LinksCIR030-28-, CIR030-28-12P-F80-T12 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR030-28-12P-F80-T12 Details Description
Related parts for CIR030-28-12P-F80-T12
CONN HEADER 78POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 400MA 260 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FRAM 38TSSOP datasheet.pdf
MOUNT TRUCK RG58U 17' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 650MA 230 MOHM datasheet.pdf
FAN BLOWER 120X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
EVAL BOARD GPS/GLONASS/BEIDOU datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf