ITT Cannon, LLC CIR030-28-15PY-F80-T112-15
CIR030-28-15PY-F80-T112-15 picture photo
Mfg. Part Number
CIR030-28-15PY-F80-T112-15
Brief Description
CONN RCPT 35POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
CIR030-28-15PY-F80-T112-15.pdf
Availability of CIR030-28-15PY-F80-T112-15
QUANTITY
CIR030-28-15PY-F80-T112-15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR030-28-15PY-F80-T112-15
Internal Part NumberEIS-CIR030-28-15PY-F80-T112-15
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions35
Shell Size - Insert28-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR030-28-15PY-F80-T112-15
Related LinksCIR030-28-15P, CIR030-28-15PY-F80-T112-15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR030-28-15PY-F80-T112-15 Details Description
Related parts for CIR030-28-15PY-F80-T112-15
RES TEMP SENS 680 OHM 5% 1/10W datasheet.pdf
RES 360 OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FANNING STRIP 4POS datasheet.pdf
SGE225 SAFETY CONTACT 360 MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 283MA 2.5 OHM SMD datasheet.pdf
RES 8.212K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf