ITT Cannon, LLC CIR030-32-31P-F80
CIR030-32-31P-F80 picture photo
Mfg. Part Number
CIR030-32-31P-F80
Brief Description
CONN RCPT 31POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
CIR030-32-31P-F80.pdf
Availability of CIR030-32-31P-F80
QUANTITY
CIR030-32-31P-F80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR030-32-31P-F80
Internal Part NumberEIS-CIR030-32-31P-F80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions31
Shell Size - Insert32-31
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR030-32-31P-F80
Related LinksCIR030-3, CIR030-32-31P-F80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR030-32-31P-F80 Details Description
Related parts for CIR030-32-31P-F80
IC COMP R-R I/O SINGLE LP 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 49.9K OHM 1% AXL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 26AWG SHLD 500' datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 300MW SOT23 datasheet.pdf