ITT Cannon, LLC CIR030AF-20-27S-F80-T112
CIR030AF-20-27S-F80-T112 picture photo
Mfg. Part Number
CIR030AF-20-27S-F80-T112
Brief Description
CONN RCPT 14POS PNL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CIR030AF-20-27S-F80-T112.pdf
Availability of CIR030AF-20-27S-F80-T112
QUANTITY
CIR030AF-20-27S-F80-T112 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR030AF-20-27S-F80-T112
Internal Part NumberEIS-CIR030AF-20-27S-F80-T112
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert20-27
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR030AF-20-27S-F80-T112
Related LinksCIR030AF-20-, CIR030AF-20-27S-F80-T112 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR030AF-20-27S-F80-T112 Details Description
Related parts for CIR030AF-20-27S-F80-T112
CONN HEADER 34POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 3.7A SOT23 datasheet.pdf
THERMISTORS-STANDARD GLASS PROBE datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 5A PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 147K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG YELLOW 250' datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf